Komunię Świętą należy przyjmować do ust i na klęcząco

   Komunię Świętą należy przyjmować do ust i na klęcząco. To jest jedyna właściwa forma. W naszych kościołach tutaj, z czego jestem dumny, wszędzie są balaski. To jest miejsce, gdzie wierni przyjmują Komunię Świętą. Przykrywa się je specjalnym obrusem. Ksiądz przyjmuje Komunię Świętą przy ołtarzu, także na obrusie. Komunia Święta przyjmowana na stojąco i do ręki sprzyja, tutaj we Włoszech na przykład, temu, że ludzie tracą wiarę w realną obecność Chrystusa w Eucharystii. Był tu taki sondaż, z którego wynikało, że dla ludzi Msza Święta to często już jedynie pamiątka, albo, że Pan Jezus jest obecny jedynie w trakcie Mszy Świętej, a nie ma Go natomiast w cząsteczkach eucharystycznych, które upadają. Postawa stojąca i do ręki to jest postawa wynikająca z pychy, ze stawiania się na równi z Panem Bogiem. To także traktowanie Komunii Świętej, jakby to był cukierek, po którego się przychodzi i bierze. Spotykałem się z przypadkami, że wierni przychodząc do Komunii Świętej mówili księdzu „dziękuję”.

Tomasz Jochemczyk, Msza Święta trydencka, katolicyzm, Komunia Święta na klęcząco, Pomiędzy modernizmem i Tradycją, teologia, Kościół katolicki

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Komunię Świętą należy przyjmować do ust i na klęcząco

    halina said:
    18 stycznia 2016 o 19:22

    Prosiłam naszego proboszcz aby przywrócił w naszej świątyni balaski/obecnie trwa remont/ to powiedział ,że jest to niekonieczne.Tłumaczyłam,że jest to wygodne szczególnie dla starszych osób i żeby to przemyślał.
    Niestety, nic z mojej prośby.
    Niech Pan Bóg ma go w swojej opiece!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s